Bombardovací zaměřovače

Drazí přátelé a příznivci těžkých bombarérů. Pokusím se vám poskytnout co nejjednodušší, nejpřehlednější a nejkomplexnější návod, jak zvládnout masové zabíjení nepřátel.

Výškové bombardování je v zásadě jednoduchá záležitost, i když její procvičování a pilování doporučujeme provádět v klidu na offlinu, a ne někde na serveru, s hejnem stíhačů za zadkem a běsnícím flakem pod zadkem.

Zkušený bombardovací pilot, si výšku náletu a rychlost letadla při náletu určí již na letišti, před nahozením motorů (fakt, že se nad cíl nejspíš dostane úplně v jiné výšce a při jiné rychlosti budeme ignorovat). To je důležité proto, aby si mohl v klidu nastavit bombardovací zaměřovač.

Pro ovládání bombardovacího zaměřovače je nutné mít namapovány tyto klávesy:

Toggle level stabilizator - (Stabilizátor horizontálního letu ) zapíná/vypíná stabilizátor výšky letu
Toggle bombsight automatition - (Přepínání režimu zaměřovače) - zapne/vypne automatiku zaměřovače
Weapon 4 - (Zbraň 4 ) - manuální odhoz bomb
Increase bombsight distance - (Zaměřovač: zvětšit dálku) - vyklopí zaměřovač víc k horizontu
Decrease bombsight distance - (Zaměřovač: zmenšit dálku) - sklopí zaměřovač víc dolů
Adjust sight to right - (Zaměřovač: upravit doprava) - vyklopí zaměřovač doprava, korekce snosu větrem
Adjust sight to left - (Zaměřovač: upravit doleva) - vyklopí zaměřovač doleva, korekce snosu větrem
Increase bombsight altitude - (Zaměřovač: přidat výšku) - nastavení předpokládané výšky letu při odhozu
Decrease bombsight altitude - (Zaměřovač: ubrat výšku) - nastavení předpokládané výšky letu při odhozu
Increase bombsight velocity - (Zaměřovač: zvýšit rychlost) - nastavení předpokládané rychlosti letu při odhozu
Decrease bombsight velocity - (Zaměřovač: snížit rychlost) - nastavení předpokládané rychlosti letu při odhozu

Může se toho zdát požehnaně, ale například: "Zaměřovač: upravit doprava/doleva" snad ještě nikdy nikdo nepoužil. V okamžiku, kdy to vypadá jako dobrý nápad, bývá lepší opakovat nálet.

Jsme zpátky na letišti a již víme, z jaké výšky a při jaké rychlosti chceme bombardovat. Výška na většině IL2 map není problém. Většina z nich jsou placky s nulovou výškou. Pokud jsou cíle v horách, tak Vám autor mapy (na slušných serverech) většinou napíše nadmořskou výšku cílů do breefingu. Takže si nastavíme výšku a jdeme nastavovat rychlost letu. Ovšem pozor, to co vám ukazují přístroje v kokpitu (pro méně hardcore hráče - co vám ukazuje speedbar), je takzvaná IAS neboli Indikovaná rychlost letu. Vy potřebujete zjistit tzv. TAS, neboli Skutečnou rychlost letu. Ta se v závislosti na výšce a rychlosti mění. K jejímu určení slouží různé pomůcky. Dvě nejužívanější jsou:

Převodová tabulka:

Bombsight Table:

Ke stažení zde: http://mission4today.com
Nebo zde (registrace nutná): www.flying-legends.net

Zkráceně: Používání Převodové tabulky je jednodušší a rychlejší, nicméně ne tak přesné. Používání Bombsight Table je větší frajeřina, protože můžete letět jak chcete vysoko. Také umí výšku ve stopách - velmi užitečné pro americké a britské bombry.

Pro názornost: Chcete bombardovat ze dvou kilometrů při rychlosti 250Km/h. Pohledem do tabulky, nebo klepáním do Bombsight Table zjistíte, že v zaměřovači musíte nastavit rychlost 283Km/h. Takže nastavíme výšku 2.000m, rychlost 283Km/h a máme reálnou šanci něco trefit.

Ještě jedna libůstka: TAS = IAS + [(IAS·2%)·(ALT/1000ft)]

Takže jsme na cestě k cíli. Ve hře jsou k vidění tři typy zaměřovačů. My zahájíme tím nejrozšířenějším:

Zaměřovač Lufte D-1:

Nachází se ve většině německých a amerických bombardérů. K jeho nepříjemným vlastnostem patří fakt, že potřebuje minimálně 30sec aby začal fungovat. Jakýkoli prudší pohyb letadla ho vypne, což ve většině případů znamená opakovat nálet. Takže v okamžiku, kdy spatříme cíl, zamíříme na něj. Vytrimujeme všechny osy, které vytrimovat lze, aby letadlo letělo rovně. Zapneme stabilizátor horizontálního letu. (Komu se zdá, že tu nějaké funkce duplikujeme, má pravdu. Sebelépe vytrimované letadlo v nejnevhodnějším okamžiku někam přepadne, pokud ho dorovnáváme kniplem, přepadne ještě radši. Letadlo se spuštěným stabilizátorem sice letí stabilně a rovně, nicméně většinou trochu klesá a sklouzává do boku. Duplikací obou funkcí dosahujeme nejpřesnějšího výsledku.) S vytrimovaným letadlem vyklopíme zaměřovač na cca 60 stupňů (Zaměřovač: zvětšit/zmenšit dálku), aby jsme měli dost času zaměřit cíl. Naposled zkontrolujeme, zda nastavená výška a rychlost odpovídá skutečnosti. Pokud máme štěstí, odpovídá a cíl je stále v zaměřovači. Zapneme bombardovací automatiku. Zaměřovač se začne sklápět a sledovat cíl. V okamžiku, kdy se letadlo zhoupne, máte odbombardováno a můžete šupajdit domů. Je faktem, že celá akce, ač vypadá jednoduše, obsahuje mnoho nepříznivých faktorů. Až je budete objevovat, zjistíte, proč práci pilota a bombometčíka nedělal jeden člověk. Například, čím jste výš a rychlejší, tím kratší uplyne čas od detekce cíle k okamžiku odhozu. Proto je dobré si zaměřovač nastavit už na letišti a v klidu. S přibývající praxí si určitě dokážete nastavit zaměřovač za letu, ale nechat to na poslední chvíli je každopádně plýtvání drahoceným časem.

Zaměřovač OPB-1:

Nejčastěji k nalezení u britských a ruských bombardérů. Výška, rychlost a snos se nastavují stejně jako u předchozího. Jeho nespornou výhodou je, že i když budete dělat v letadle kotrmelce, nevypne se.
Takže opět vytrimujeme, stabilizujeme a zkontrolujeme nastavené hodnoty. Pokud je letadlo v horizontální poloze, je bublinka v zaměřovaři vidět ve středu zorného pole. Nyní změna! Použijte klávesy pro "Zaměřovač: zvětšit/zmenšit dálku" pro nastavení takového sklonu zaměřovače, aby se značka ve tvaru písmene "U", na stupnici po obvodu zorného pole, překryla s trojúhelníkovou značkou. Bomby musíte odhodit v okamžiku, kdy je cíl v bublince a to manuálně - (Zbraň 4).

Zaměřovač TB-3:

Ruská vychytávka nalezená pouze v jednom typu letadla. Dá se nastavit pouze výška a rychlost. Takže pokud hodláte letět vysoko a rychle, případně nízko a pomalu, zmizí vám vodorovné, křivé ukazovátko ze zaměřovače a můžete se jít klouzat. Odhazuje se opět manuálně.

Při tvorbě tohoto článku byly nestydatě vykrádány všechny známé a autorovi dostupné starší články. Jejich autoři nechť jsou poctěni.

Zpět na Tipy a Triky