BF-109E (Emil)


Snaha narvat co nejvýkonnější motor do co nejmenšího draku letadla, vedla ke vzniku tohoto famózního letadla. Pozor, mluvíme o Emilech s motorem DB601A a ne o variantách F,G,K (a už vůbec ne o B,C a D) - ty mi nepřipadají tak famózní. Emil se stal Emilem až s verzí E s motorem DB. Předtím ho poháněl motor Jumo 210 (až do verze D). Vypadá drsně (vlastně je tak ošklivý, až je nádherný), má silnou výzbroj (MG FF je nejlepší co můžete mít), fantasticky se ovládá ve všech rychlostech a režimech boje. Ano, jsou letadla která jsou rychlejší, obratnější, stoupavější a nevím co ještě, ale ani v jednom se tak dobře necítíte. Poslouchá na slovo, reaguje rychle a přesně. Opravdu, tohle letadlo se ovládá jednoduše fantasticky. Netočí, nestoupá, není rychlejší, ale budete ho milovat, protože vám dá skutečný pocit, že ho ovládáte a ne, že ono ovládá vás.

Chcete divovat?, prosím divujte. Chcete točit?, točte (má neuvěřitelnou stabilitu v malých rychlostech). Chcete bombardovat?, tak bombardujte (verze E4/B a E7/B). Cokoliv chcete, můžete. Úžasné...

Má tak charakteristicky drzou siluetu s vysoce posazenou výškovkou, kterou podpírá vzpěra tvaru V, poměrně štíhlými na konci hranatými křídly, která pod sebou mají dva stejně velké chladiče a dva stejně velké zásobníky pro vaše MG FF, že si ho prakticky nemůžete splést, pokud ho potkáte.
Má trochu rozhozený podvozek (ale to mu všichni rádi odpustíme), citlivý motor (někdy až moc), ale překvapí s jakým poškozením je schopen vrátit se na letiště. Z kabiny je celkem dobrý výhled, dozadu přímo excelentní. Ve vnitř je vynikající (bohužel na Hurrika nemá) REVI s kterým je radost střílet.
Pozor, Emil nemá počítadlo munice a máte jen 60 nábojů do kanónů (ale to má i např. Spit V.b).
Protože máte křídlové zbraně, naučte se střílet deflekčně a nestřílejte ze šestky, protože často přestřelíte kanónem a to je u Emila skutečná škoda. Máte nabité minnengeshoss, tak toho sakra vyuzijte!

Emil se perfektně hodí na likvidaci nízko letících Šturmoviků (ty obrací jako kuřata na grilu :)), nebo Pešek. Samozřejmě nepohrdne ani LaGGem, JAKem nebo Hurricanem (to jsou souboje par excelence...).
Nejhorší soupeř je Rata. V boji se, pokud jste v hluboké defenzivě, nikdy neotáčejte k soupeři celým bokem. Emil je nejodolnější z čisté šestky, použijte brutální nůžky a využijte stabilitu při nízkých rychlostech. Pokud máte možnost, tak se odpoutejte z boje.
U země vás nedoletí ani Spit... Pokud ano, otočte na head-on, vždy můžete vystřelit a veřte, že přímý zásah MG FF rozhodí každé letadlo...

Výhody:
+ vynikající ovladatelnost
+ stabilita při malých rychlostech
+ MG FF
+ kokpit
+ multifunkční
+ poměrně rychlý

Nevýhody:
- citlivý motor
- nestabilní podovozek
- rychle ztrácí energii
- poměrně rychle vzplane
- s routoucí rychlostí tuhnoucí výškovka
- dolet (pod 75% nechoďte)

P.S.: Nejlepší verze je absolutně E-7/B, pozor u E-7/Z když zapnete GM-1 pod 6500m, do dvou sekund je po motoru...
P.P.S.: Emil má vždy rychlá křidélka, využijte toho.
P.P.P.S.: Kdo nepoužil na Emilovi "manual pitch", neví čeho je schopen.

Tip na závěr: Utíká před vámi soupeř v klesavé a utáhnuté spirále (např. JAK, nebo LaGG), ihned vysuňte klapky, uberte plyn a dotyčný se nepřestane divit jak to, že pořád visíte za ním. No a potom počkejte na levotočivou zatáčku a pošlete mu jako pozdrav pár MG-ček, normálně nastává konec...
Zpracoval: Lavo (Letka 13)

Vaše komentáře

Zpět na seznam letadel