A-20


A-20, Boston známé též jako Douglas či Havoc.
Letoun je klasifikován jako lehký bombardér a bitevník.
Ve hře máme dvě verze: A-20C a A-20G.

A-20C má prosklenou příď a bombometčíka. Tudíž se s ní můžete v klidu vyškrabat do 4.000 a bombardovat. Teoreticky můžete bombardovat i z 5.000, ale to už díky omezením grafiky bude sakra perný oříšek. Dále má v přídi 4x .303 cal. kulomety a dozadu 3x .303 cal. kulomety. To je výzbroj, která vás vyseká z většiny neextrémních situací. Maximální rychlost je 546km/h a jako maximum pobere 1x1000kg a 2x500kg bomb. Ačkoli torpédo poberou obě verze, je Céčko ku torpédování asi výhodnější. V pozici bombometčíka vyklopíte bombardovací zaměřovač úplně vodorovně a ve výšce cca 50m zamíříte a hned jak začne pálit flak odhodíte. Vzhledem k nulové snaze lodí se někam posunout je zásah takřka tutovka. Tou dobou zbývá dost času na otočení a úprk než lodě vystřelí salvu č.2. Přímo přes konvoj prchá jenom magor.

A-20G nemá prosklenou příď a nemá bombometčíka, tudíž se s ní podstaně častěji věnujete přízemnímu bombardování a ostřelování pozemních cílů. V čumáku vozí 6x 12,7mm Browning, kterým se dá hravě rozebrat kde co. Dozadu má 3x 12,7mm browning, což vám ve spojení s umným kvedláním zadku může dopomoci k úspěšnému návratu na letiště. Dá se též, a to by nikdo nečekal, použít jako střemhlavý bombardér. Chce to začít cca ve třech tisících a výše. Přiletíte nad cíl, stáhnete motory na nulu a překlopíte letadlo po křídle. Zaměříte cíl, odhodíte bomby a počítáte do tří, vytrimujete na stoupání. V okamžiku kdy letíte rovně přidáte plyn a zhruba ve výšce jednoho kilometru upalujete k domovu. Pokud nepotkáte cestou dolů mrak, turbulenci či netaháte za knipl můžete dosáhnout rychlosti až 650Km/h, aniž by vám upadlo cokoli podstatného. Maximální rychlost je 510Km/h v rovině. Opět unese maximálně 1x1000kg a 2x500kg bomb.

A ještě jedno tajemství: A-20G je zakuklená stíhačka. Na ranných japonských mapách je králem oblohy. Až do objevení Ki-61 ji nic nedoletí a co jí doletí jí nesetřelí. Naopak, díky skvělé hořlavosti japonských stíhaček, se samy stávají snadnou kořistí. Bf-109 s jejím choulostivým motorem je ve větším nebezpečí než vy. Výraznější potíže nastávají až s příchodem Bf-110 a Fw-190. Tou dobou je již žádoucí větší soustředění A-20tek ve formaci. (Kdo nezažil ukrutnou rubanici A-20 versus Bf-110 ví prd, co je to virtuální stíhání :)). I když pouhá dvojice se dokáže v rukou zkušených pilotů protlouci z jednoho konce mapy na druhý. Ovšem vyžaduje to TS a spolupráci. Primisima je obraný kruh. Jen se nesmí kroužit moc dlouho, protože jinak se na vás sesype ukrutná přesila a veškerý um je na prd. Zkrátka jako vždy. Co nejrychleji sundat dotěru a rychle pryč. Hardcore hráči s oblibou sedávají v zadní kukani a statečně solí obtěžovače jejich zadku. Tato zábava s sebou nese dvě rizika. Za A: V nižších výškách snadno ukončíte let kontaktem se zemí (přece jenom řídíte pozadu). A za B: Protivník má podstatně větší šanci zasáhnout vaší maličkost, než když v klidu jukáte z poza pancéřové desky. Pokud se, co by protivník, budete opravdu snažit můžete A-20 zaměnit za Bf-110. Oboje to má dva motory :). Ale A-20 je větší, má vzadu spodního střelce, který po vás nestřílí(!) a má pouze jednu velkou směrovku.

Co říci závěrem. A-20 je skvělé letadlo. Můžete s ním bombardovat, bitevničit i stíhat, a to vše úspěšně a v jednom letu.
Zpracoval: BP_Tyrl

Vaše komentáře

Zpět na seznam letadel