Ki-43 Hajabuza (Oskar)


Předchůdcem Ki-43 byla Ki-27. Všechno, co lze napsat o jednom typu platí s minimálními změnami i pro typ druhý. V případě Ki-27 tedy vezměte všechno níže uvedené a připočítejte (či odpočítejte) si: pevný podvozek (tj. menší rychlost), ještě horší výzbroj a lepší výhled dozadu.

Všeobecně: Lehké, extrémně manévrovatelné letadlo v podstatě bez výzbroje.

Výhody: Letadlo má skvělou stabilitu. K odtržení proudnic téměř nedochází, trochu špatná příčná obratnost (na křidélka je líný). Jednu vlastnost ovšem vyzdvihuji nad ostatní: na rozdíl od ostatních "early" letadel (samozřejmě s výjimkou BF nebo Zera) v něm nemám pocit podmotorování, tedy že letadlo si dokáže uchovat energii i v souboji v zatáčkách podstatně déle, než typy srovnatelného roku výroby (Hurri I i II, Gladiátor, Jak 1 a ostatní ruské (nejvíc Lagg), také P40 a italské typy, i když u nich to není tak markantní). Tato je vlastnost je nejspíš dána konstrukcí letadla, dost podobnou konstrukci například Camelu z WWI.
Všechno těžké na letadle (motor, pilot, výzbroj, palivo, munice) je nacpáno v první pětině trupu a zbytek je jenom vzduch a plátno. Takže rychlá utažená zatáčka v rovině (i když, kdo jí ještě používá) nebo rychlý přemet nejsou problém a navíc výborně stoupá. Střemhlavý let je s lehkým letadlem tak trochu problém, ale Kikina je při něm pěkně stabilní, i když dost pomalá. Navíc nemá "karbec", takže můžete bez problému i potlačit.

Nevýhody: Jsou jenom tři, zato značné:
1. Nesamosvorné nádrže
2. Zaměřovač
3. Výzbroj

K bodu 1 - Nesamosvorné nádrže: létající zapalovač, nic víc, nic míň. Každý náhodný zásah může být fatální, útok na flakem chráněné pozemní cíle nehrozí (i vzhledem k bodu 3).

K bodu 2 - Zaměřovač: Trubka zakrytá víčkem. Asi to tak Japonští armádní piloti fakt měli a možná si na to potrpěli. Nehodlám o tom polemizovat. Nicméně ve hře je to naprostá hrůza. Sednete si do Oskara a zjistíte, že před sebou máte černý flek. Odklopíte víčko a odhalí se vnitřek trubky (provedete CTRL+D, stejně jako u BF dáváte protisluneční clonu). Víčko se vám zaparkuje vlevo nahoře od zaměřovače a zacloní vám další sice malý, ale významný kousek výhledu zrovna tam, kde máte zhruba předsazení při útoku z výšky. Pohled skrz trubku se navolí stejně, jako v ostatních letadlech pohled do reflexního zaměřovače (pro nováčky - stejně, jako když "centrujete kříž" v BF (standardně Ctrl+F1)). Při pohledu skrz trubku máte k dispozici jen jeden pohled, nikoli tři různé jako s reflexním (široký, standard a úzký, jako při "širokém pohledu"). Trubka umožňuje poměrně přesnou střelbu na velkou vzdálenost (třeba balóny se sestřelují báječně), ale prostorový úhel je tak malý, že ho lze použít jen pro téměř rovně letící letadlo, pro naši "oblíbenou" střelbu "od boku" s vyššími úhly - velkým předsazením, téměř nepoužitelný. V podstatě vám nepřítel přes výhled udělá frnk a je v čoudu. Navíc s trubkou se pojí i špatný výhled dozadu, protože při "střeleckém pohledu" to hra počítá tak, jako když pilot nakloní hlavu kupředu, čímž se vám zákonitě zmenší prostorový úhel pro pohled vzad. U obou letadel, Ki-27 i Ki-43, se při střeleckém pohledu nemůžete rozhlížet, čumíte zkrátka do tý díry furt. U Ki-27 je to o dost lepší. I při širokém pohledu je dozadu vidět (úzké "opěradlo"), navíc typ Ocu má zpětné zrcátko. Z Oskara je dozadu vidět jen naprosté a hlasité prd. Takže vám nezbývá než buď střílet téměř naslepo ze širokého pohledu (vnitřek trubky má vidět křížek, ale stěny trubky jsou tlusté a trubka zakrývá důležitou část výhledu okolo zaměřovače, plus výše kritizované víčko), nebo jít tak blízko, že křídla cíle přesáhnou trubku a střílet podle rovnice "trubka = střed zaměřovače", nebo si můžete jako já střídat pohledy a modlit se.

K bodu 3 - Výzbroj: Je poněkud nadnesené hovořit v případě Ki-27 a Ki-43-Ia o výzbroji. Účinek dvou 7.7mm kulometů se po Olegově "antikulometném" patchi limitně blíží nule. Pokud nemáte štěstí, nebo nejste Zajcev a netrefíte pilota, nebo chladič (což sice nevede k okamžitému úspěchu, ale protivník zdravě čoudí a časem se mu zadře motor) je jedinou cestou k sestřelu trošku protivníka opískovat a pak ho vtáhnout do kroužení nízko nad zemí a čekat až ztratí energii a rozplácne se. Ale ne každý se tak nechá nachytat. Byl jsem několikrát svědkem, jak pilot Oskara nasypal do rovně letícího Hurika celý palebný průměr a Hurri si v klidu doletěl přistát. Pozdější typy Ki-43 (Ib, Ic a II Hei) mají jeden (Ib), respektive oba "flusbroky" nahrazené 12,7mm kulomety, které jsou už "docela" účinné, tudíž se s nimi dá, za vhodné konstelace hvězd, směru větru a štěstí i něco (menšího) sestřelit.

Souhrn: Oskar je příjemné letadlo na pilotáž, výborně manévrovatelné a stoupavé, v podstatě ideální s výjimkou případu, kdy vás soupeř uvidí dříve, než vy jeho. Pak se díky absenci výhledu dozadu plus ochotně blafající nádrži můžete dočkat nehezkého překvapení. Při "férovém" souboji soupeře celkem snadno vymanévrujete, čímž končí pohoda a začíná nervák cvičně zvaný "Jak sestřelit doktora Mráčka".

Jak na Oskara:
1. "Knipl na břicho" aneb slovy tanečního mistra "Točit, točit, dotočit"
2. "Knipl na břicho" aneb "Přemet, pán náš"
3. "Knipl na břicho" aneb "Každý Split S ve sto metrech výšky má svého Oskara"
4. NECHODIT NA ČELŇÁKY!
5. Střílej zblízka, střílej pořád. (Slovy Jeana Reno z filmu Flyboys: "Nevozte nám domů střelivo. Ať si vaše kulky vozí domů oni.") Vždycky se vám může podařit náhodný zásah.
6. Je pomalejší, takže: NIKDY ROVNĚ
Zpracoval BP_Mechis

Vaše komentáře

Lavo (Letka 13):
Nevím proč, ale verze II je velmi náchylná k vývrtce, proto pozor. Obratností se jedničce nemůže rovnat, ale má už luxusní zaměřovač, kompresor a je celkem rychlá, skvěle stoupe.

Mungo (Letka 13):
Kroutí jako ďábel, ale Išaky taky. Zkuste při kroutění trochu stoupat. Zažil jsem, že jsem ve stoupavé spirále pozoroval, jak se pode mnou pomalu vzdalují I-16 i I-153. Příjemný pocit.

3.BAP_Cassius Chaerea:
K otázce zaměřovače:
Nevýhoda či výhoda? Pro většinu asi nezvyklá nevýhoda, ale pro mě osobně je to jednoznačná výhoda. Tento typ zaměřovače mi umožňuje vést nejpřesnější střelbu, což je díky výzbroji a množství munice velice důležité. Ale při útoku na protivníka, který o Vás neví, Vám zaměřovač umožňuje velice přesnou střelbu na slabá místa protivníkova stroje a dost často protivníka i prvním útokem zničíte nebo kriticky poškodíte. Při troše cviku, se lze naučit zaměřovač účině používat i v manévrovém boji.

Zpět na seznam letadel