Ki-61 Hien


Odvěká rivalita mezi japonským námořnictvem a armádou, vedla k tomu, že každá složka branné moci měla vlastní vojenské doktríny, vlastní zbraně (v tomto případě letadla) a umožnila i vznik tohoto (mnohými ignorovaného) letadla.

Vlaštovka je velmi často považována za japonský Bf, ale můžu vás ujistit, že s Bf má společný pouze motor, jinak nic. Hiena je nejvíc podobná jinému letadlo a to He-100 (má však výrazně jiné křídlo). Je to hádám nejzatracovanější a nejpodceňovanější letadlo ve hře, hlavně proto, že hra nám namodelovala jeho výzbrojové systémy úplně špatně (nad označováním by člověk plakal). A to je velká škoda, protože toto letadlo má hned několik prvenstev v japonském letectvu.
Je to jediná operačně nasazená japonská stíhačka s řadovým, kapalinou chlazeným motorem, první která byla vyzbrojena novoučkými, ponorkou dovezenými, kanóny Mauser MG151 s elektricky odpalovanými náboji, jako jediná japonská stíhačka má hasící zařízení motoru (ve hře pouze model Otsu 4x 12.mm) a jako první mohla nést až 500Kg bomb (fantastická věc na enemy torpédoborce). Až do konce války patřila k nejrychlejším japonským letadlům. Rychlejší jsou už jen Ki-84 a Raiden. Věci jako samosvorné nádrže a pancířování pilotní kabiny se mi nechce ani vzpomínat, protože u japonců s tím jaksi nikdo nepočítá. Stejně tak stabilní a pevný podvozek a velmi slušný dolet, protože s tím zase počítají všichni.

Má nezaměnitelnou ostře řezanou siluetu, které při čelním útoku dominuje poměrně velký chladič pod cetroplánem a dva pilony pro bomby pod křídly. Při pohledu z boku, zaujme téměř kolmě vzpřímená směrovka, která připomíná hřbetní ploutev kosatky. Z japonských letadel nejsnáze identifikovatelný stroj, ale pozor, velmi snadno si jí lze splést s Mustangem (verze B a C).
Pozor, letadlo se vymyká tradiční japonské filosofii - obratnost a výhled nadevše. A přitom vzlétlo už v čase útoku na Pearl Harbor. Proč o něm potom píšu? Inu proto, že má několik absolutně fantastických vlastností (ve skutečnosti jich mělo mnohem víc - např. málokdo ví, že toto letadlo uletělo v pohodě všem svým soupeřům, včetně Bf-109 a P-40 a čemu neuletělo, to dokázalo vymanévrovat, kromě Ki-43!).
Na prvním místě uvedu schopnost divovat, která nemá mezi japonci konkurenci. 840-850Km/h (s bombami pod křídly!), hovoří za vše. Letadlo se doslova vyžívá ve vysokých rychlostech, při kterých ŘEŽE vzduch a dokáže vymanévrovat absolutně každé (když píšu každé, tak myslím opravdu každé) letadlo (i Spitfire)!
Další jeho tutti vlastností je jeho ovladatelnost při tomto způsobu letu. Jednoduše drží stopu, výškovka i křidélka fungují bezchybně a tak bude vaším největším nepřítelem blackout (a to mi věřte, že často), který je v tomto užasném letadle téměř nekonečný. Proto pozor, jakmile se začne stmívat, je třeba tahat velmi, velmi pomalu. Pokud dojde na manévrový boj, ničeho se nebojte (takové nůžky jaké vystřihne Hien nedokáže nic), protože všechno co vás může vymanévrovat při zemi létá na vaší straně, kromě Spitfiru (a také dobrého pilota v F6F). Ostatní letadla spojenců jsou jen trapní statisti, kteří budou bohužel vždy jen rychlejší a proto z takového souboje utečou, nebo na vás povolají posilu.
Super sranda je pokud se vám pokoušejí unikat v divu (hlavně P-38, asi ho těmi prdítky nesestřelíte, ale to jak se zapíchne do země, nebo častěji do moře, vás pobaví). Neskutetečné...
Poslední jeho dobrou vlastností (ve hře), je jeho stabilita při střelbě a poměrně slušný, i když pavučinou pomalovaný, zaměřovač.

A teď smutné věci. Bombardér (např. A-20, B-25...) nesestřelíte. Opravdu, toto krásné letadlo se nehodí na sestřelování bombardérů (snad verze 2x 20 + 2x 12.7mm), rychle ztrácí energii, velmi špatně stoupá (naložené), je podmotorované (uvědomte si, že ho pohání motor z Emila z roku 1944!) a výhled dozadu je katastrofální. Má citlivý motor, který se velmi rychle zahřeje, hlavně v divokých dogfightech u země. Jakýkoliv zásah do křídla vám pořádně přitíží a rychle zapomeňte na to, že ze souboje zdrhnete.
Kulometné verze mají žalostou zásobu střeliva a jsou zoufale neúčinné na velká a odolná americká letadla. Letadlo pomalu (opravdu pomalu) akceleruje, tak se laskavě vyvarujte vertikální akrobacie v soubojích (takový Spit vás přibije během jediného lopingu). Nedá se nic dělat, toto není Ki-43 nebo Zero. Udržujte rychlost, jinak umřete. V souboji mějte chladnou hlavu, vždy bojujte tak, jak chcete bojovat vy a ne soupeř. Nepodléhejte panice a přežijete.
Jednou se stalo, že 275 draků Ki-61 už nemělo motor, a tak mu dali nahrádní hvězdicový... ale to už je jiný příběh a o tom až někdy příště.
Je to moje nejoblíbenější letadlo z japonců, už proto, že jsou na něj krásné skiny... a je fakt sexy :).

Výhody:
+ odolné (na japonské poměry až až)
+ samosvorné nádrže a hašení motoru (jen Ki-61 Otsu)
+ schopnost nepřetržitého střemhlavého letu
+ dolet a nosnost
+ stabilita
+ výzbroj (jen Ki-61 Hei)

Nevýhody:
- směrová stabilita
- na japonce těžké letadlo
- slabý a citlivý motor
- výhled dozadu
- výzbroj
- vždy pomalejší než nepřítel

P.S.: Ki-61 má neuvěřitelnou schopnost téměř zastavit na místě. Sice ztratíte rychlost, ale to překvápko... hmmm... stojí za to.
P.P.S.: Zásah motoru je v 90% případů konec, letadlo vybouchne dřív než vyskočíte.
P.P.P.S.: Pokud letíte v kulometné verzi, mějte na paměti, že téměř všichni vaši soupeři mají nádrže před kabinou (např. Spit nebo Corsair), tak nepráškujte z kilometru, ale pěkně zblízka (150-200m) a šup na motor...

Tip na závěr: Skupina 4-5 Hien, naložených bombami, spolehlivě vyřadí jakoukoliv letadlovku tak, že z ní už není možné vystartovat. Jen kroužíte nad ní a kocháte se, jak se soupeři rozbíjejí při pokusech vzlétnout. Ideální pokud vás s*re nějaký typ letadla (např. Olegova pomsta - Spit (Seafire)). Luxusní...
Zpracoval: Lavo (Letka 13)

Vaše komentáře

Zpět na seznam letadel