Hawk-75 A-3, Hawk-75 A-4, P-36A-3, P-36A-4


Jedná se o staršího příbuzného slavné P-40.
Vyzbrojen je šesti kulomety 7.5mm Browning, což je na svou dobu více než slušná výzbroj.
Pokud ho naleznete na mapě, neváhejte. 90% letadel (vyrobených do roku 1941), které potkáte lze celkem bez problémů sestřelit.
V tichomoří s Japonci jste minimálně vyrovnaní jak v kroucení, tak v rychlosti. Jako bonus máte slušné pancéřování, narozdíl od japonců, kteří nemají žádné.
Na západní frontě, případně v Africe můžete potkat buď Italské, nebo Německé stroje. S Italy jste na tom slušně. Kroutí zhruba jako vy. S pancéřováním jsou na tom dost bídně a o jejich plivátkách vydávaných za kulomety je škoda mluvit. Nicméně nepodceňovat. Ital, v rukou zkušeného pilota, je smrtelná zbraň.
Německá BF jsou jednoznačně rychlejší a to již od verze Bf-109E4. Jakmile potkáte zoomera, je lepší se zdekovat, nastoupat a pak si ho z převýšení zobnout. Ovšem pokud se vám němce podaří přemluvit ke kroužení, je váš a to jak ve vertikále, tak v horizontále. Co je opravdu nutné: Zodpovědně si hlídat šestou při přímém letu, protože německá MG dokážou v útrobách vešeho stroje nadělat řádnou paseku. Většině německých zoomovacích útoků se dá jednoduše uhnout barelem a je zbytečné hned začít zběsile kroutit a připravovat se o rychlost.

Vážné problémy nastávají až na Finské frontě s příchodem I-153 a I-16.
I-153 vás ukroutí s prstem v nose a následně přeřízne zelenými lasery. I-16 vás nejen ukroutí, ale i doletí a uletí. A to i v případě, že se po čelním útoku musí otočit, zatímco vy na plný plyn šupajdíte pryč. Zde je každá rada drahá. Nejlepší rada je nelétat sám. S ostatními stroji ruské provenience jednejte jako s chatrnými BF. Buď jsou pomalejší, neobratnější, nebo rozsejpavější. Další nevýhodou východní fronty je fakt, že zde se P-36 dochovala poměrně dlouho, takže jí lze nelézt i na mapě z roku 1943. Pokud se nalézáte na serveru kde většina posádky zběsile krouží na jednom fleku těsně nad zemí, klidně nastupte a než vás někdo rozebere máte jeden až dva sestřely jisté. Na serveru, kde se již létá víc hlavou a na přežití, je osamocená P-36 snadnou kořistí. Ideální je zde spolupráce s kolegy v novějších érech. Vy děláte návnadu. Prvnímu útoku poměrně lehce uhnete a kolegové následně drzouna rozeberou.

Co říci na závěr?

P-36 alias Hawk-75

+ je vyzbrojené letadlo s kopou munice, takže lze vesele sprejovat
+ je obratné letadlo se kterým ukroutíte 90% protivníků
+ je trvanlivé letadlo, které snese slušnou nakládačku
+ je stabilní letadlo, které přepadne, až když si to opravdu zasloužíte

- není žádná speedy, takže kdo chce tak vám uletí
- lze ho najít i na mapách, kde je již dávno za zenitem

Evidentně nejúspěšnější obranou proti P-36 je kopnout do vrtule a lehce klesavým letem se vzdálit. Její kulomety sice mohou chvíli ohrožovat vaše ocasní plochy, ale tato doba je poměrně krátká.
Zpracoval: BP_Tyrl

Vaše komentáře

Zpět na seznam letadel