TTD - Technicko-taktická data palubních zbraní

Ve hře se setkáte s několika různými druhy palubních zbraní. Liší se kadencí, účinností, dostřelem i dalšími prvky a je důležité jejich parametry znát alespoň orientačně.

Malorážní kulomety: 7.7mm, 7.62mm, .303"
Lehké kulomety jsou častou výzbrojí letadel ze začátku války, ovšem pro svoji nedostatečnou účinnost byly postupně stahovány a nahrazovány kanóny a velkorážními kulomety. Jejich asi jedinou silnou stránkou je opravdu vysoká kadence střelby, která vám umožnuje poslat na cíl hustou olověnou stěnu. Jsou tedy velmi dobrými zbraněmi pro útoky na piloty a střelce letadel. Jejich zásadní nevýhodou je směšně malá účinnost střel, umocněná navíc rapidním poklesem ve vzdálenostech větších než 200 yardů, takže střelba na delší vzdálenost je většinou pouze mrhání střelivem. U letadel, které mají kulomety v křídlech (např. Spitfire I a Hurricane I) je převelice důležité nastavení konvergence (ideálně 100-150 yardů) a následná střelba na cíl v této vzdálenosti, což vám dá alespoň nějakou šanci zničit cíl.

Velkorážní kulomety: 12.7mm, 13mm, .50"
Velkorážní kulomety jsou už v úplně jiné kategorii než předchozí "prdítka", a pro vzájemné boje stíhaček jsou asi nejlepšími zbraněmi. Mají velmi plochou balistickou křivku a se vzdáleností ztráceji energii pomalu, takže zasáhnout cíl i pod obtížnými úhly není nijak těžké. Stále sice nemají příliš vysokou učinnost, ale dokonce i dva kulomety jsou při dobré mušce nebezpečné zbraně. Americká letadla mají obvykle 6 kulometů, P-47 dokonce 8, a v tomto množství už jsou dostatečně učinné. Když vystřelíte dávku na cíl nacházející se poblíž vaší konvergence (pro E-fightery je optimálni konvergence 250-350 yardů, pro obratné bestie jako F6F Hellcat pak 150-250 yardů (podle vaší sebedůvěry ve schopnost dostat se tak blízko k nepřiteli)), můžete opravdu rozsekat nepřítele na cucky. Jsou to asi nejjednoduší zbraně pro novější piloty, je snadné s nimi zasáhnout cíl, jsou vcelku účinné a mají obvykle velké množství munice.

Kanóny: 20mm MG FF, MG151/20, Hispano, Švak a další
Kanóny jsou nejůčinnější letecké zbraně, které máte k dispozici. V ILu se obecně vyskytují dvě generace kanonů, starší s pomalejší úsťovou rychlostí střely (MG FF a japonské kanóny Zer) a novější, jejichž parametry se přibližují velkorážovým kulometům (Mg151/20, Hispano, kanóny Ki-84 - mimochodem nejlepší 20mm kanóny ve hře, skoro dvakrát tak silné jako německé MG151). Jejich hlavní výhodou je, že jejich účinnost neklesá se vzdáleností, protože jsou obvykle nabíjené tříštivými střelami (podle některých materiálů mají britská Hispana v ILu průbojné střely u kterých pak účinnost klesá se vzdáleností). Obecně jsou pomalejší kanóny použitelné tak do 250 yardů, a rychlejší až do 400 yardů, jsou sice ničivé v celém simulovaném rozsahu střel (tedy až na 1000 yardů), ale je vážně těžké se s nimi na takovou vzdálenost trefit, nehledě na to, že v novějších verzích ILa je simulován rozptyl střel, takže střelba na dálku není příliš praktická.

Kanón 30mm Mk108 "Sbíječka"
Kanóny 30mm na Bf-109K, Bf-110G2 a Me262 jsou nejděsivějšími zbraněmi v arzenálu letadel v ILu. Má (na svou ráži a účinnost) solidní kadenci, ale velké projektily velmi rychle ztrácejí energii a klesají. Je těžke jím zasáhnout uhýbající cíl, ale stačí často jediný zásah a cíl se mění v konfety. Byl primárně navržen jako utočná zbraň proti bombardérům, a jako takový si vysloužil ohromný respekt a strach bombardovacích posádek. Není divu - na rozebrání B-17 stačí 3-5 projektilů, a to je pro bombardéry velice špatná zpráva. Proti stíhačkám je díky svým horším balistickým charakteristikám mnohem náročnější na míření, ovšem lze ho natrénovat a pak se stává extrémně nebezpečnou zbraňí.

Kanóny 37mm a 75mm
37mm kanón P-39 Airacobry a Jaku-9t (u Rusů) je agresivní zbraň učinností podobná 30mm kanónu Mk108, ovšem její balistická dráha je velmi špatná a nelze jí vyladit ani nastavením konvergence s ostatními zbraněmi, takže nezaměřujete pomocí kříže, ale pomocí šestého smyslu. Na druhou stranu je to dobrá zbraň pro útoky na pozemní cíle, a na rozdíl od lehčích palubních zbraní je let projektilu sledován po celou dobu letu, takže se mužete zavěsit nad bombardovací svaz a střílet klidně i na velkou vzdálenost.
75mm kanón na B-25H je podobný případ jako 37mm kanón, ovšem dotažený do extrému. Excelentní ničivá protizemní zbraň. Co udělá, když zasáhne letadlo, to snad raději ani nechtějte vědet. Ovšem podle chování je to šílená palubní houfnice, takže střilí opravdu velice pomalu, po obtížné balistické křivce a má velice málo munice.

Zpět na Tipy a Triky